Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Oskar i pani Róża - streszczenie

i czas mija im bardzo miło.

Oskar opowiada Panu Bogu o prezencie, jaki dostał od cioci Róży. To roślina pustynna, która rozkwita i umiera w ciągu jednego dnia. Oskar, choć tak mały, rozumie tą metaforę i jest zachwycony genialnym stworzeniem Pana Boga. Wraz z Peggy przegląda słownik medyczny, ale zainteresowania chłopca skupiają się wokół filozofii.

Następnego dnia spokanie z doktorem Dusseldorfem kończy się bardzo przyjemnie. Chłopiec tłumaczy lekarzowi, że to nie jego wina, że on umiera. Doktor pocałował chłopca na pożegnanie.

Peggy opuszcza szpital. Oskar znów zaskakuje czytelnika dojrzałością. Wie, że już nigdy jej nie zobaczy. Oznajmia Panu Bogu, że jego sympatia dla niego się skończyła.

Pan Bóg przychodzi do Oskara. Zbliża się świt i chłopiec czuje wyraźnie obecność Tajemnicy, a także radość istnienia. Oskar jest coraz słabszy, listy coraz krótsze, ale też coraz więcej w nich niezwykłej treści,

Ostatni list napisany jest przez panią Różę. Dowiadujemy się o śmierci chłopca. Wolontariuszka dziękuję Panu Bogu za spotkania z Oskarem.